Agata Szafraniuk
21 lipca 2015
To ciekawe pytanie – jeszcze bardziej interesujące, jeśli nie wiesz, że Europa była kiedyś domem dla żubrów.
Powoli, lecz duże ssaki wracają do Europy. To w dużej mierze zasługa przepisów prawnych UE i ukierunkowanych działań ochronnych w celu wspierania tego, co jest znane jako przywracanie dzikości. W rzeczywistości, niektóre ginące gatunki odradzają się. Żubry, największe roślinożerne ssaki żyjące w Europie, wyginęły na wolności na początku XX wieku. Dzisiaj jest 33 stad w Europie Środkowej i Wschodniej, w sumie ponad 2 700 żubrów. Wzrastają także populacje innych gatunków jak bobry, foki szare a także koziorożec alpejski.
Dyrektywa ptasia i siedliskowa, znane razem jako dyrektywy dotyczące ochrony przyrody, są jednym z najsilniejszych narzędzi ochrony prawnej jakie posiada obecnie Europa, które zapewniają że te i inne rzadkie gatunki są chronione. Przepisy te regulują destrukcyjne działania, takie jak odławianie i zabijanie zwierząt, przy jednoczesnym wspieraniu realizacji inicjatyw takich jak ochrona miejsc rozrodu oraz siedlisk i ponowne wprowadzenie do środowiska naturalnego.
Dyrektywy są obecnie poddawane przeglądowi w ramach procesu REFIT. ClientEarth jest zaniepokojone tym, że potencjalne zmiany w treści dyrektyw mogą osłabić ich znaczenie, z niepokojącymi skutkami dla ochrony przyrody. My i nasi partnerzy w kampanii chcemy mieć pewność, że przepisy dyrektyw nie są zagrożone w wyniku tego procesu.
Obecnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie: Komisja Europejska wydała ankietę, która zawiera kilka pytań czy dyrektywy spełniają swoją rolę. Aby zapewnić, że prawo europejskie nadal chroni te wrażliwe gatunki, oddaj głos za pośrednictwem narzędzia poniżej. Kliknięcie “Biorę udział” przeniesie Cię do strony z sugerowanymi odpowiedziami, które – naszym zdaniem – najlepiej chronią przyrodę.