Skip to content

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

ClientEarth

1 kwietnia 2025

Zanieczyszczenie powietrza

Zakopane nie powinno pobierać opłaty miejscowej od turystów – jest wyrok sądu

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) potwierdził dziś, że miasto Zakopane nie ma podstaw prawnych do pobierania opłaty miejscowej od turystów. Oddalenie skargi kasacyjnej Zakopanego kończy sprawę, którą zapoczątkował turysta Bogdan Achimescu w 2015 roku, wspierany przez naszą Fundację.

Historia sporu między Bogdanem Achimescu a Zakopanem sięga 2015 r., gdy turysta odwiedził miasto i zakwestionował pobór opłaty miejscowej ze względu na zanieczyszczone powietrze. W Zakopanem opłata wynosi 2 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Pobierana jest przez hotelarzy i właścicieli pensjonatów i odprowadzona do Urzędu Miasta. Rocznie daje to wpływy rzędu 4,5 mln zł.

Opłaty miejscowe

Możliwość pobierania opłaty miejscowej określają m.in. ustawa prawo ochrony środowiska i ustawa o podatkach i opłatach lokalnych oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać dana miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową. Zgodnie z przepisami taka opłata może być pobierana tylko w miejscowościach turystycznych, gdzie powietrze w określonej strefie spełnia odpowiednie normy.

Przekroczenia standardów jakośći powietrza

W czasie, kiedy skarga była składana cała strefa małopolska zakwalifikowana była przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) do klasy C, co oznacza, że występowały tam przekroczenia standardów jakości powietrza, a Zakopane przez lata borykało się z problemem smogu.

Sprawa Bogdana Achimesku

Już w 2018 r. turyście rację przyznał Naczelny Sąd Administracyjny orzekając, że w Zakopanem nie zostały dopełnione wymagania klimatyczne, aby pobierać opłaty miejscowe.

Zakopane nie zastosowało się jednak do tego wyroku. Gdy Bogdan Achimescu przyjechał do miasta ponownie, znów musiał uiścić opłatę. Dlatego, powołując się na wygraną przed NSA z 2018 r., wystąpił o zwrot opłaty. On zwrot otrzymał, ale miasto nadal pobiera opłatę od tysięcy turystów, powołując się na inną podstawę prawną.

Dlatego Bogdan Achimescu złożył kolejną skargę na uchwałę, na postawie której miasto Zakopane twierdzi, że dalej może opłaty pobierać. W 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ponownie uznał, że opłaty są pobierane nielegalnie. Miasto Zakopane na ten wyrok złożyło skargę kasacyjną do NSA. Dziś została ona przez sąd oddalona.

Cieszę się, że sąd po raz kolejny przyznał mi rację w sporze z Zakopanem. Mam nadzieję, że tym razem miasto przestanie pobierać opłaty, do których naliczania nie ma podstaw prawnych – mówi  Bogdan Achimescu, profesor krakowskiej ASP.
 Wiem, że jakość powietrza w mieście się poprawia, choć dużo jeszcze jest do zrobienia. To świetna wiadomość, gdyż celem moich działań zawsze było dobro przyjezdnych oraz ludzi z Zakopanego - dodaje.

Jako Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wspieraliśmy turystę od strony prawnej, nie pobierając za to żadnych opłat i działając w ramach swoich zadań statutowych, wśród których są działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

Podobne sprawy wspieraliśmy w Sandomierzu, Toruniu i Szczyrku. Te miasta zrezygnowały z pobierania opłaty.