Skip to content

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

ClientEarth

9 maja 2024

Ochrona przyrody
Klimat

Propozycje zmian systemowych i prawnych w obszarze ochrony klimatu i środowiska na poziomie UE

Europa może lepiej zadbać o przyrodę, klimat i zdrowie obywateli – ClientEarth chce powołania wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Ludzi i Środowiska.

Koniec wsparcia finansowego dla branży paliw kopalnych, uznanie prawa do zdrowego środowiska, ochrona przed greenwashingiem czy bardziej sprawiedliwe zasady handlu i inwestycji– to niektóre postulaty dla nowych władz UE, które przedstawiła organizacja ClientEarth. Prace nad nimi powinien koordynować nowy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Ludzi i Środowiska. 

W czerwcu wybierzemy nowych posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego. W przyszłej kadencji Europejski Zielony Ład będzie najpewniej korygowany. Na czele listy priorytetów musi znaleźć się zapewnienie Europejczykom zdrowego i bezpiecznego środowiska oraz budowa czystej gospodarki mówi Ilona Jędrasik, prezeska Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Postulujemy, aby zmiany w zielonej strategii szły w kierunku wzmacniania głosu ludzi i zapewnienia im większego bezpieczeństwa. 

Rekomendacje ClientEarth odnoszą się do europejskiej polityki klimatycznej, sektora rolno-spożywczego, gospodarowania energią, a także wskazują jak skuteczniej poprawiać wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Szczegółowe propozycje zmian obejmują m.in.:

  • powołanie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Ludzi i Środowiska
  • odejście od wspierania finansowego branży paliw kopalnych 
  • stosowanie zasady „zanieczyszczający płaci”
  • dostosowanie unijnych ram handlowych i inwestycyjnych do wyzwań środowiskowych i klimatycznych 
  • ochrona konsumentów przed greenwashingiem
  • przyspieszenie przejścia na zrównoważony system mobilności
  • przyjęcie ram prawnych zrównoważonego systemu żywnościowego
  • wzmocnienie ochrony praw człowieka w kontekście środowiska
Za pół roku obejmujemy przewodnictwo w Unii Europejskiej. To szansa, żeby wzmocnić bezpieczeństwo i pokazać, że zdrowie Polek i Polaków oraz wszystkich Europejczyków jest dla nas bardzo ważne – mówi Ilona Jędrasik. Mieszkańcy Europy i firmy na kontynencie muszą odczuwać realne korzyści z czystej transformacji – nasza żywność powinna być bezpieczna, powietrze i gleby czyste, przyroda chroniona i dostępna, a biznes i rolnicy – traktowani uczciwie wobec zewnętrznej konkurencji. Chroniąc klimat, przyrodę i środowisko właśnie o to walczymy.

Europa już dziś doświadcza kryzysów środowiskowych; pożarów, powodzi, fal upałów i susz. Takie ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają bezpieczeństwu, windują ceny żywności, czy utrudniają dostęp do wody. 

Aby sprostać tym wyzwaniom, Unia Europejska musi nie tylko dalej wdrażać Zielony Ład, ale też przekonać obywateli, że ich zdrowie i zdrowie planety trzeba chronić systemowo – dodaje Ilona Jędrasik.

Pobierz PDF – Propozycje zmian systemowych i prawnych w obszarze ochrony klimatu i środowiska na poziomie UE