ClientEarth
22 stycznia 2025
Najważniejsze rekomendacje z raportu:
1. Przetargi na moce przyłączeniowe –w celu efektywnego zaspokojenia potrzeb systemu energetycznego i konkurencyjnego dostępu do sieci.
2. Zwiększenie publicznego finansowania – zapewnienie środków z budżetu państwa i funduszy UE na rozwój sieci.
3. Progresywna opłata za rezerwacje mocy– opóźnianie realizacji inwestycji przez inwestora wiąże się z narastającymi opłatami.
4. Transparentność danych – częstsze i precyzyjniejsze publikowanie informacji o dostępnych mocach przyłączeniowych przez operatorów systemów.
5. Lepsze planowanie i współpraca – z inwestorami w OZE i ułatwienia dla magazynów energii.
Do 2030 roku Polska powinna osiągnąć co najmniej 57 GW mocy z odnawialnych źródeł energii, a w 2040 roku – już 93 GW. Aby to było możliwe, konieczne jest:
· Rozplanowanie lokalizacji inwestycji w elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne z uwzględnieniem ograniczeń przestrzennych.
· Modernizacja infrastruktury sieciowej i bardziej elastyczne zarządzanie siecią.
· Wprowadzenie lub pełniejsze wykorzystanie rozwiązań regulacyjnych ułatwiających integrację OZE z systemem elektroenergetycznym, takich jak tzw. cable pooling, linia bezpośrednia, czy przyspieszenie i usprawnienie procesu wydawania pozwoleń (ang. permitting).
Modernizacja i efektywne zarządzanie sieciami elektroenergetycznymi to fundament polskiej transformacji energetycznej. Bez sprawnych sieci nie tylko nie osiągniemy ambitnych celów rozwoju OZE, ale także będziemy narażeni na rosnące koszty energii i osłabienie konkurencyjności polskiej gospodarki. Raport Forum Energii pokazuje konkretne działania, których wdrożenie przełoży się na skuteczną integrację nowych źródeł energii, poprawę bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienie pozycji krajowej gospodarki w długim okresie – mówi Wojciech Modzelewski, prawnik w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, współautor raportu.