Poznański Sąd Apelacyjny uznał wczoraj nieważność uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 2018 roku pozwalającej na budowę ostatniego polskiego bloku węglowego – Ostrołęki C.
„Z gorzką satysfakcją przyjmujemy decyzję sądu potwierdzającą, że uchwała zezwalająca na budowę bloku węglowego Ostrołęka C była prawnie nieważna. Decyzja o realizacji inwestycji od początku była błędna, na co wskazywaliśmy w pismach do Zarządu, zanim Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy przyjęło – jak potwierdził dzisiaj sąd – niezgodna z prawem uchwałę o budowie bloku Ostrołęka C. W międzyczasie budowa przyniosła Enei i Enerdze miliardową stratę. Kto za to odpowie? W dzisiejszych warunkach rynkowych projekty węglowe są spisane na straty i każdy, kto decyduje się w nie inwestować, naraża swoją firmę i jej akcjonariuszy na wielkie ryzyko” – mówi Ilona Jędrasik, kierowniczka projektu Polska Energia w ClientEarth.
Uchwałę w sprawie budowy nowego boku węglowego w Elektrowni Ostrołęka podjęło walne zgromadzenie akcjonariuszy Enei we wrześniu 2018 roku. Uchwała ta została zaskarżona przez Fundację Client Earth Prawnicy dla Ziemi, akcjonariusza spółki. Fundacja złożyła do sądu pozew o stwierdzenie nieważności lub ewentualnie ustalenie nieistnienia lub ewentualnie o uchylenie uchwały.
Przychylając się do argumentów Fundacji, sąd uznał, że uchwała jest nieważna z tego względu, iż jej podjęcie naruszało podział kompetencji między organami spółki handlowej.