ClientEarth
4 października 2024
Spotkanie rozpoczęło się od dwóch prezentacji, które nadały ton dalszej dyskusji. Dr Anne-Marie Weber z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła analizę prawną dotyczącą roli prawa spółek w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, podkreślając, że system prawny musi nadążać za zmianami społecznymi i gospodarczymi. Sophie Marjanac, szefowa działu Accountable Corporations w ClientEarth, w swojej prezentacji wskazała perspektywę prawa brytyjskiego na uwzględnianie zasady zrównoważonego rozwoju ładzie korporacyjnym spółek. Jej wystąpienie pokazało, jak ważne jest istnienie mechanizmów egzekwowalności deklaracji środowiskowych spółek.
Podczas dyskusji poruszono kluczowe pytania o współczesne rozumienie pojęcia interesu w kontekście zachodzących zmian społecznych, klimatycznych oraz gospodarczych oraz jaką rolę mogą odegrać regulacje prawne w zmienianiu paradygmatu interesu spółki uwzględniając długofalowy, zorientowany na zrównoważony rozwój sukces spółki. Uczestniczki i uczestnicy zastanawiali się również, czy obecne przepisy Kodeksu Spółek Handlowych wystarczą, by sprostać nowym wyzwaniom, czy może potrzebne są dodatkowe zmiany w prawie.
Działalność korporacji ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie – zarówno na środowisko, w którym żyjemy, jak i na naszą przyszłość. Ujęcie zasad zrównoważonego rozwojuw prawie spółek może wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności, innowacyjności i odpowiedzialności korporacji, co oznacza bardziej świadome podejmowanie decyzji biznesowych przez piastunów spółek z korzyścią dla nas wszystkich.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Krajowego Punktu Kontaktowego OECD, organizacji pozarządowych i branżowych oraz przedstawiciele renomowanych kancelarii prawnych jak i przedstawiciele doktryny prawnej. Specjalne podziękowania kierujemy do Legalis księgowość kadry biznes za objęcie wydarzenia patronatem medialnym.
Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest poniżej: