Skip to content

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

ClientEarth

26 kwietnia 2022

Zanieczyszczenie powietrza

Krok w stronę czystego powietrza – Mazowsze z nową uchwałą antysmogową

Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował dzisiaj nowelizację uchwały antysmogowej, która daje realną szansę na poprawę jakości powietrza w Warszawie i okalających ją powiatach.

Co znalazło się w Uchwale?

  • Od 1 stycznia 2023 r. nie będzie można instalować kotłów na paliwa stałe w nowych budynkach leżących w zasięgu sieci ciepłowniczej.
  • Od 1 października 2023 r. nie będzie można już spalać węgla w indywidualnych instalacjach grzewczych na terenie stolicy.
  • Od 1 stycznia 2028 r. podobne przepisy zaczną obowiązywać w 9 powiatach okalających Warszawę (tzw. obwarzanek warszawski).
  • Zmianie nie uległy aktualne terminy dot. wymiany urządzeń grzewczych, np. konieczność likwidacji „kopciuchów” do końca 2022 roku.
  • Kotły węglowe zamontowane do 1 czerwca 2022 (oczywiście spełniające wymogi uchwały) będą mogły być użytkowane do końca swojej żywotności.

Czego nie ma w Uchwale?

  • Uchwała nie wprowadza zakazu spalania biomasy (np. drewna), a przecież wszystkie badania pokazują, że także spalanie biomasy przyczynia się do powstawania tzw. niskiej emisji.
  • Ograniczenia dla spalania biomasy są bardzo niewielkie i dotyczyć będą wyłącznie nowych budynków, które leżą w bezpośrednim sąsiedztwie sieci ciepłowniczej.

Choć nie są to przepisy idealne, to oceniamy je jako krok w dobrą stronę i realne narzędzie do walki ze smogiem. Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do powstawania wielu chorób, w tym szczególnie górnych dróg oddechowych i serca, co przekłada się na przedwczesne zgony, których można by uniknąć mają skuteczne i działające przepisy.

W ramach dwóch rund konsultacji społecznych projektu uchwały wypowiedziało się ponad 7 tys. mieszkanek i mieszkańców Mazowsza, co sprawia, że jest to projekt przygotwany w sposób demokratyczny, mający społeczne poparcie, a także kompromisowy.

Warszawa, a później znaczna część Mazowsza dołączają zatem do grona pionierskich polskich miast, takich jak Kraków, które rezygnują ze spalania węgla, aby nareszcie poprawić jakość powietrza.

Decyzję radnych skomentowała Kamila Drzewicka, radczyni prawna w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi:

– Dzisiejsze głosowanie to moment bardzo długo wyczekiwany przez przez wszystkie osoby zatroskane jakością powietrza w naszym województwie. Mówię to jako przedstawicielka Fundacji ClientEarth, a także jako mieszkanka Warszawy, wychowujące tu dzieci.

– Radni napisali dziś nowy rozdział polityki antysmogowej, ale decyzja ta jest też efektem ogromnej presji mieszkańców i organizacji społecznych, które chcą mieszkać w Polsce w wolnej od smogu – dodała mec. Drzewicka.

Stąd można pobrać plik z materiałami na posiedzenie sesji sejmiku. Znajduje się tam projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.