ClientEarth
1 grudnia 2020
Fundacje Instrat i ClientEarth w ubiegłym tygodniu opublikowały analizę planowanej konsolidacji Grup PGE, Enea i Tauron oraz wydzielenia aktywów węglowych do nowopowstałej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Do raportu odniósł się Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), jednak Instrat i ClientEarth zwracają uwagę na oderwanie komentarza Komitetu od zasadniczej kwestii: potrzeby debaty na temat restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego w oparciu o publicznie dostępne dane.
Raport Instratu i ClientEarth “Monopol węglowy z problemami” przedstawia planowane założenia restrukturyzacji rynku elektroenergetycznego, szanse i zagrożenia związane z projektem, a także spodziewany harmonogram odchodzenia od węgla w elektroenergetyce. Autorzy i autorki publikacji bazowali m.in. na niedostępnych publicznie informacjach i raportach oraz przeciekach medialnych, co wskazują w publikacji. Raport negatywnie ocenia zbyt wolne tempo odchodzenia od węgla w elektroenergetyce oraz aspekt ekonomiczny planu restrukturyzacji, prognozując jednocześnie szereg przeszkód prawnych dla jego realizacji.
Do raportu odniósł się Tomasz Dąbrowski, dyrektor Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, zarzucając autorom i autorkom nieznajomość całości informacji, które “dziś nie są i nie będą publiczne” i próbę “zamącenia dyskusji o transformacji”.
– Spółki celowo nie upubliczniają informacji, a następnie zarzucają nam bazowanie na częściowych danych. To niepoważne i szkodliwe społecznie. Z naszego raportu wynika, że za korzystną dla spółek transformację zapłacą konsumenci energii i Skarb Państwa. Dlatego dyskusja ich dotycząca powinna być publiczna już teraz – powiedział Paweł Czyżak, ekonomista z Fundacji Instrat, współautor raportu.
– Raport nie jest próbą ”zamącenia dyskusji o transformacji”, bo takiej dyskusji wcale nie ma. Jeśli planuje się przebudowę energetyki już w 2021 roku, w tym wysłanie na emeryturę kilkunastu tysięcy pracowników, konsolidację spółek i wyłączanie elektrowni węglowych, to zwyczajowe 2 tygodnie konsultacji publicznych organizowane na ostatnią chwilę nie będą żadną poważną debatą publiczną. Mamy tu do czynienia z niespotykanym na taką skalę brakiem transparentności ważnych procesów gospodarczych i społecznych. Ze stanowiska PKEE jasno wynika, że niestety taka jest intencja spółek – powiedział Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, współautor raportu.
Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) jest stowarzyszeniem sektora elektroenergetycznego. Wśród jego członków są największe polskie firmy energetyczne, a prezesem Rady Zarządzającej PKEE jest Wojciech Dąbrowski, pełniący również funkcję prezesa zarządu spółki PGE. Wnioski z raportu wskazują, że w wyniku przeniesienia aktywów węglowych do NABE, nastąpi przejęcie prywatnego długu PGE przez Skarb Państwa. W wyniku restrukturyzacji PGE zyska 31 mld zł, z kolei bilans dla NABE wyniesie ponad 26 mld złotych na minusie.
Raport dostępny jest tutaj.