ClientEarth
29 listopada 2017
Jednym z głównych celów Konwencji jest zapewnienie społeczeństwu dostępu do sądów, jeśli mają podejrzenie, że łamane jest prawo w sprawach dotyczących ochrony środowiska.
Inne cele Konwencji to:
•dostęp społeczeństwa do informacji środowiskowej;
•udział w procesach decyzyjnych, które mają wpływ na otaczające nas środowisko.
Jest to wniosek o sprawdzenie, czy dany akt prawny, w tym przypadku ustawa o lasach, nie narusza Konwencji. Takie powiadomienie może złożyć każdy i w dowolnej sprawie dotyczącej przestrzegania Konwencji. Jest ono rozpatrywane przez specjalny Komitet, który obraduje cztery razy do roku.
Chcemy, by polskie prawo lepiej chroniło rodzimą przyrodę. Obecnie znajduje się w nim luka prawna, która powoduje, że społeczeństwo nie ma możliwości zawiadomienia polskiego sądu, nawet jeśli dokumenty, na podstawie których wycina się drzewa w publicznych lasach, naruszają prawo. I to jest jeden z powodów, dla których sprawa Puszczy Białowieskiej jest obecnie w Trybunale Sprawiedliwości, a nie jest rozpatrywana przez polski sąd. Wysłanie powiadomienia do Komitetu Aarhus jest często stosowanym zabiegiem w takich sytuacjach i zwykłą procedurą, która ma na celu wskazanie luki i zachęcenie polityków, by zajęli się tą kwestią.
Komitet nie jest ani sądem, ani instytucją unijną, która może coś narzucić. Komitet wydaje zalecenia, w jaki sposób dostosować prawo, by było zgodne z Konwencją. Funkcja Komitetu jest więc przede wszystkim doradcza. Gdy Komitet uzna, że dany przepis narusza przepisy Konwencji, wydaje opinię, które są niewiążące, ale mają dużą wartość, ponieważ można się nimi podpierać w postępowaniach przed sądami krajowymi oraz na szczeblu europejskim.