ClientEarth
12 maja 2018
ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła skargę do Sądu Administracyjnego w Vaasie, aby powstrzymać budowę 374-kilometrowego odcinka gazociągu Nord Stream 2 w Finlandii.
Regionalna Agencja Administracyjna Południowej Finlandii wydała zgodę na inwestycję na fińskich wodach terytorialnych w połowie kwietnia. Zdaniem Fundacji – bezpodstawnie. Analiza dokumentacji inwestora przygotowana we współpracy z polskimi oceanografami i biologami, że oddziaływanie projektu na środowisko, w tym na Bałtyk, jest nadal źle zbadane.
„Dane przedstawione przez inwestora, a następnie zaakceptowane przez fińską administrację są w części nieaktualne, w części niepełne, a momentami również błędne merytorycznie. W takiej sytuacji przyznanie pozwolenia na budowę jest niedopuszczalne” – mówi dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
„Zaproponowane metody minimalizacji wpływu inwestycji na ssaki i ptaki morskie są niewystarczające, a w niektórych sytuacjach również i niewłaściwie dobrane. Dla przykładu wbrew dokumentacji przygotowanej przez inwestora morświn występuje na całym obszarze Bałtyku, w tym na wodach fińskich, a narażenie na śmierć każdego osobnika tego gatunku jest bardzo istotne i może mieć wpływ na całą jego populację.” – dodaje Wojciech Górski, oceanograf i członek Grupy ds. Przyłowu Gatunków Chronionych Międzynarodowej Rady Badań Morza.
Oprócz zastrzeżeń środowiskowych, Fundacja zauważa, że budowa inwestycji zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej, jeszcze bardziej i na dłużej uzależniając Unię od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz.
„Polska energetyka musi zacząć odchodzić od węgla. To się nie stanie, jeśli wciąż jedyną alternatywą dla węgla będzie rosyjski gaz. Nord Stream 2 znacznie opóźni i utrudni transformację energetyczną w Polsce.”– dodaje Stoczkiewicz.
Wcześniej Fundacja swoje uwagi zgłosiła w konsultacjach społecznych w Finlandii, Polsce, Niemczech i Szwecji.