Lasy są zagrożone.

Chociaż las to nasz największy sojusznik w walce ze zmianą klimatu, rosnący popyt na drewno i produkty rolne, takie jak soja, kakao czy olej palmowy, przyczynia się do niszczenia tych cennych ekosystemów. Intensywne wycinki, często nielegalne i związane z łamaniem praw człowieka, stanowią ogromne obciążenie dla naszej planety. Aby skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku, musimy chronić i odbudowywać nasze lasy oraz lepiej kontrolować handel surowcami, których produkcja może prowadzić do wylesiania.

Natura może się zregenerować, a my możemy jej w tym pomóc. Wiemy, że aby chronić wrażliwą dziką przyrodę i jej zasoby, musimy mieć zrozumiałe i przestrzegane prawo. Nasze zespoły prawne dbają o to, by tak się stało.

Co robimy

Używamy przepisów dotyczących ochrony środowiska, aby wywierać presję na rządy w różnych sprawach – od powstrzymywania nielegalnych wycinek po zmianę definicji drewna energetycznego.

Wraz z innymi organizacjami  walczymy w Polsce i Rumunii o zachowanie ostatnich naturalnych lasów w Europie. Staramy się zmusić rządy do tego, by nie pozwalały na nielegalne niszczenie cennych drzewostanów.

Na ratunek Białowieży

Puszcza Białowieska, rozległy obszar leśny na terenie Polski i Białorusi, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jedynym zachowanym lasem pierwotnym  w UE. Puszcza jest też domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin, w związku z czym podlega ochronie prawa unijnego. Kiedy rząd, pod pretekstem zwalczania kornika drukarza i mimo sprzeciwu świata nauki, zaczął wyrąb tego cennego lasu –  wkroczyliśmy do akcji. Wraz z kilkoma innymi polskimi i międzynarodowymi organizacjami społecznymi złożyliśmy skargę do Komisji Europejskiej, co w konsekwencji doprowadziło do powstrzymania najgroźniejszej wycinki.

Wykorzystujemy prawo, aby wzmocnić pozycję społeczeństw obywatelskich, pociągnąć rządy i przedsiębiorstwa do odpowiedzialności za środowisko oraz dążyć do przyjęcia i egzekwowania ram prawnych, które pozwalają dbać o zdrowe lasy i i zrównoważony handel drewnem.
Ranjia Łuszczek, Prawniczka w Programie Łańcuchów Dostaw, Handlu i Inwestycji