Skip to content

Wybierz swoją lokalizację

Wygląda na to, że Twoja lokalizacja nie jest powiązana z witryną. Przypuszczamy, że możesz woleć odwiedzić stronę, która zawiera treści dostosowane do Twojej lokalizacji. Poniżej wybierz stronę, którą chcesz odwiedzić.

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

„Pora się odsmożyć” – apel o poparcie nowych przepisów o jakości powietrza

Polski rząd oraz inne kraje UE powinny poprzeć ambitne przepisy o walce ze smogiem, które właśnie są finalizowane w Brukseli – apeluje Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i prezentuje nową kampanię społeczną.  

W Polsce ponad 2 miliony osób chorują na astmę – chorobę, którą wywołuje lub zaostrza zanieczyszczone powietrza. W spocie Fundacji ClientEarth zatytułowanym „Pora się odsmożyć wystąpiły osoby chorujące na astmę lub ich rodziny. Fundacja ClientEarth apeluje do władz naszego kraju i Unii Europejskiej o poparcie ambitnych przepisów w zakresie jakości powietrza.

Dlaczego Fundacja zwraca uwagę na problem właśnie teraz? Rada UE może w najbliższych dniach zadecydować o zmianie najważniejszego prawa, które reguluje jakość powietrza w Unii Europejskiej, czyli Dyrektywy w Sprawie Jakości Powietrza (AAQD).

Projekt nowej dyrektywy dostosowuje prawo do najnowszej wiedzy naukowej i podwyższyć normy jakości powietrza do standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), umożliwić obywatelom i obywatelkom współdecydowanie o tym jak redukować smog oraz zapewnić możliwość dochodzenia odszkodowania osobom, które zachorowały od zanieczyszczonego powietrza.

Profesor Tadeusz Zielonka, pulmonolog i specjalista chorób wewnętrznych, który wystąpił w spocie Fundacji, wyjaśnia:

– W opinii Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenia powietrza są szkodliwe dla każdego narządu, dla każdej tkanki organizmu.

Oprócz astmy, smog wywołuje wiele innych chorób (m.in. układu krążenia), a także może przedwcześnie skracać życie.

W ramach dyskusji nad nowelizacją prawa rządzący Unią spierają się m.in. czy nowe normy jakości powietrza powinny obowiązywać od 2030 czy może od 2040 roku.

Jednak wg najnowszego badania opublikowanego w International Journal of Public Health, przesunięcie osiągnięcia nowych norm jakości powietrza z 2030 na 2040 rok będzie skutkowało przedwczesną utratą życia aż 87 tys. osób w Polsce.

Mec. Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi podsumowuje:

– Polska jest jednym z największych krajów UE i to właśnie stanowisko polskiego rządu może być decydujące dla szybszej poprawy jakości powietrza w całej Unii. Apelujemy do rządu, aby w ramach Rady UE poparł przepisy, które pozwolą przyspieszyć walkę ze smogiem, a tym samym ochronić życie i zdrowie milionów ludzi.

"Pora się odsmożyć"

Zobacz nasz spot